Latvijas skolās turpinās projekts “Latvijas skolas soma”. Tātad turpinās arī iespēja izzināt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt Latvijas ļaudis un dažādos laika posmos Latvijā radītās labās lietas. Un galvenais - piedalīties pašam šādu labu lietu radīšanas procesā!

***********************************************************************************************************************************************

Mežupes pamatskolas "Latvijas skolas somas" pasākumi 2023./2024. mācību gadā

Ceturtdien, 21.martā profesionālās pamatizglītības audzēkņi devās izzinošā, interaktīvā, interesantā un gardā ekskursijā uz Liepāju. Sadarbībā ar ,,Latvijas skolas soma,, apmeklēja Liepājas 17.-19.gs.interjera muzeja Hoijeres kundzes viesu namu, tur apskatīja restaurācijas laikā atrasto un izbūvēto, izzināja ekspozīcijā aplūkojamos vēsturiskos sadzīves priekšmetus un mēbeles. Izglītojamie guva priekšstatu par Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daudzveidību un cilvēkiem, kas ēkā saimniekojuši. 








29.01.2024. notika ,,Latvijas skolas somas,, pasākums. Stāstnieks Raitis Zapackis pastāstīja bērniem kā, pirms daudziem tūkstošiem gadu, radušās pasakas, kā tās mainījušās laika gaitā - katrs senais cilvēks stāstīja teiksmainos brīnumu stāstus, izdomāja savādāku pasakas notikumu vietu, reizēm papildināja sižetu. Pasaku teicējs Raitis iesaistīja bērnus kustību rotaļās, nodziedāja dziesmas, piemēram, par Sarkangalvīti un vilku. Viņš jautāja bērniem - kā būtu, ja zināmai pasakai būtu cits nobeigums? Stāstnieks nolasīja pasaku, kuru sacerējusi 4.klases meitene no Rīgas. Noslēgumā bērni nofotogrāfējās kopā ar atraktīvo pasaku stāstnieku.











******

17.oktobrī programmas "Latvijas skolas somas" ietvaros iepazinām seno EBRU mākslu. Māksliniece Anda Kolosova pastāstīja par šīs mākslas vēsturi un parādīja cik neparasts ir glezniecības veids uz ūdens. Nodarbību laikā mums katram bija lieliska iespēja izmēģināt šo gleznošanas veidu. Paldies māksliniecei Andai Kolosovai, mums ļoti patika.



*****

   Noslēdzies 7.-9.klašu vēsturisko mācību ekskursiju cikls sadarbībā ar ,,Latvijas skolas soma,,.

9.novembrī 9.klases jaunieši iepazina Karostas apkārtni, redzēja paceļamo tiltu un pareizticīgo katedrāles zelta kupolus, kā arī novērtēja ielu mākslinieku gleznu uz mūra sienas, devās uz Karostas virssardzi, lai piedalītos nodarbībā ,,Bēgšana no PSRS,,.
16.novembrī 8.klase iepazina Karostas virssardzes teritoriju, klausījās stāstus par laiku pirms 1.pasaules kara. Skolēni apmeklēja Ziemeļu fortus un Redānu, varēja izpētīt Liepājas aizsardzības sistēmu 20.gadsimta sākumā.
23.novembrī 7.klase izpildīja militāros vingrinājumus Karostas virssardzes gaiteņos, mājupceļā apmeklēja Liepājas aizstāvju cīņas vietas Zaļajā birzī.
Paldies,,Latvijas skolas somai,, un mūsu skolas administrācijai par iespēju. Liels paldies 7.,8.,9.klases jauniešiem par drosmi un uzdrīkstēšanos izmēģināt mācīties jaunā un nezināmā situācijā!



Mežupes pamatskolas "Latvijas skolas somas" pasākumi

2022./2023. mācību gadā


Par godu Latvijas neatkarības atjaunošanas svētkiem  noklausījāmies M.Abaroniņa koncertlekciju "Es mīlu Tevi Latvija". (3.05.2023.)

**********

Decembrī programmas "Latvijas skolas somas" ietvaros noklausījāmies koncertlekciju "Ziemassvētki apkārt pasaulei". (21.12.2022.)

**************

Šogad mēs valsts svētkus svinējām Rīgā. Apskatījām Rīgas pili, Latvijas Nacionālo bibliotēku, mākslas muzeju, Brīvības pieminekli un redzējām goda sardzes maiņu. Programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros iepazinām Dzelzceļa muzeju un Melngalvju namu.


Mežupes pamatskolas "Latvijas skolas somas" pasākumi

2021./2022. mācību gada 2.semestrī

Programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros šajā semestrī mazākie bērni noskatījās Liepājas leļļu teātra izrādi “Harolds un pīle”. Bijām patiesi priecīgi gūt jaukas emocijas un iespaidus. Paldies Liepājas leļļu teātra aktieriem.

Lielākie bērni devās uz Saldus J.Rozentāla muzeju. Visi kopā iejutāmies mākslinieka tēlā darbojoties izglītojošā nodarbībā “Iepazīsti Jani Rozentālu”. Paldies muzeja darbiniecei.













Mācību gada pašā noslēgumā mums bija lieliska iespēja viesoties pie tuvējiem keramiķiem. Kristīne Cukura mācīja mums darboties ar virpu un katrs varējām izgatavot krūzīti. Paldies Kristīnei Cukurai.














Paldies programmai “Latvijas skolas soma”.


Mežupes pamatskolas 

"Latvijas skolas somas" pasākumi 

2021./2022. mācību gada 1.semestrī

Mežupes pamatskolas profesionālās pamatizglītības PG kursu audzēkņi š.g. 7.oktobrī projekta "Latvijas skolas somas" ietvaros devās uz keramikas darbnīcu ''Virzas" ar mērķi dažādot mācību procesu un piedalīties izzinošā, praktiskā un daudzpusīgā nodarbībā keramiķes K.Cukuras vadībā, iepazīt mūsu novada amatniekus. Jaunieši ar sajūsmu ieklausījās stāstītajā, uzzināja dažādus amata noslēpumus un paši iemēģināja prasmes māla savaldīšanā uz virpas, ar rokām veidoja māla izstrādājumus. Nodarbību laikā atklājās dažu jauniešu apslēptie talanti.

Pēc radošās nodarbības jaunieši piedalījās dažādās aktivitātēs un piknikā.

PALDIES Cukuru ģimenei par viesmīlīgo uzņemšanu!






**************************

14. septembrī projekta “Latvijas skolas somas” ietvaros Mežupes pamatskolas skolēni viesojās Pastariņa muzejā, vietā kur dzīvojis E. Birznieks – Upītis.

“Bisenieku” mājās bija iespēja piedalīties radošā programmā “Pastariņš lauku sētā”. Skolēni paši mēģināja gatavot maizīti sākot no miltu malšanas, kas nemaz nebija tik viegls darbiņš, līdz gatavam siltam, smaržīgam un gardam kukulītim, kuru izņēma no īstās maizes krāsns. Arī pašu kults īsts lauku sviests garšoja pavisam savādāk – daudz gardāk.

Pēc labi padarīta darba īstā jautrība sākās “Bisenieku” mājas pagalmā un dārzā – tur iepazinām un izmēģinājām kādas spēles spēlējis un kādās rotaļās gājis Pastariņš savā bērnībā. Paldies Pastariņa muzeja darbīgajām saimniecēm.

Mājupceļā apmeklējām Durbes pili Tukumā. Tur uz izzinošu muzejstundu “Orientējies Tukuma laikā un telpā” mūs sagaidīja muzejpedagoģe. Interesants, aizraujošs muzeja darbinieces stāstījums bija pils telpās. Pils pagalmā mūs sagaidīja jau vairāki uzdevumi, kas jāveic katram individuāli. Savukārt pats iespaidīgākais bija pils parks ar augsto akmens tiltu un nostāstiem par to. Arī parkā mūs gaidīja kāds uzdevums. Tur bija jāatrod Durbes pils peles mājvieta – nebija viegli, bet mēs atradām. Paldies Durbes pils zinošajām darbiniecēm.

























Mežupes pamatskolas "Latvijas skolas somas" pasākumi 2020./2021. mācību gada 1.semestrī


     Projekta “Latvijas skolas somas” ietvaros šoruden devāmies ekskursijā uz Alsungu un Ventspili.


















Alsungas suitu sievas mums mācīja dziedāt “burdonā”, nebija viegli, bet kaut kā jau sanāca – saka Mareks. Gājām rotaļās un mums pastāstīja kā radies košais un bagātīgais suitu tautastērps. “Tagad zinu cik aubes ir galvā katrai suitu sievai” – tā saka Viktorija. Apmeklējām Alsungas ordeņa pili, apskatījām arī netālu esošo Alsungas Dižgabalkalnu un katoļu baznīcu. Pēc ekskursijas pa skaisto Kurzemes pilsētiņu devāmies pie īstās latvju saimnieces Skaidrītes Nagliņas. Viņa mums mācīja cept īstus sklandu raušus. “Cept sklandu raušus, tas man Alsungā patika visvairāk” – saka Raimonds.


  
 


























      Pēc viesošanās Alsungā devāmies uz Ventspils Amatu māju. Tur apmeklējām seno laiku mācību klasi. Skolotāja, garā vadmalas tērpā ar velci, pastāsīja, kā bērni mācījās skolā pirms 200 gadiem. 5. – 9. klašu, kā arī profesionālās izglītības programmas jaunieši iemācījās pareizi celt roku, lai atbildetu uz jautājumiem. Notika aritmētikas stunda – visi skaitīja ar skaitīkļiem un risināja piemērus. Latviešu valodā jaunieši lasīja ābeci vecajā drukā, kā arī redzēja senās klases soda vietu – klases stūrī nosodītie nesekmīgie tupēja ar plikiem ceļgaliem uz zemē nobērtiem zirņiem. Bērni atzina, ka tas ir ļoti sāpīgi. Senās skolas skolotāja pastāstīja, ka agrāk skolotājam nesa sviestu, olas, maizi, speķi un citas gardas dāvanas. “Skolotājai var uzdāvināt arī suni, vakaros pēc stundām varētu iet pastaigāties” – saka Mareks. Visi ekskursanti jautri pasmējās par Mareka piedāvājumu.



  


Mežupes pamatskolas "Latvijas skolas somas" pasākumi 

2019./2020. mācību gada 2.semestrī

    20.02.2020. Skolas somas ietvaros Mežupes skolas mazākie skolēni no 1. – 6. klasei apmeklēja koncertu Liepājas lielajā Dzintarā “Leļļu meistara sapnis”. Raimonds teica, ka no izrādes spilgti atmiņā ir palicis klauns ar jocīgu tērpu un kupliem, oranžiem matiem.
Patrīcija teica, ka no izrādes vislabāk patika lelle Olimpija, viņas skaistā kleita un balss.
Lielākā daļa bērni teica, ka labprāt vēlētos vairāk apmeklēt leļļu izrādes un koncertus.
    02.03.2020. Skolas somas ietvaros Mežupes skolas bērni vecuma kategorijā no 5. – 9. klasei apmeklēja koncertu “Mana tautasdziesma”
   Madara no 9. klases koncertu atzina par ļoti skaistu un interesantu, visvairāk koncerta laikā patika un bija ieinteresēta kā dziedāja un vadīja pasākumu Annija Putniņa un Miks Dukurs kā arī tautu meitas ar savām dejām un priekšnesumiem. Madara saka lielu paldies, ka skolēniem tiek dota tāda iespēja aizbraukt uz koncertu!
   Savukārt Viktorija atzina, ka vislabāk patika Annijas Putniņas skanīgā un maigā balss. “Viņas balss bija tik skaista, ka dažubrīd pār ķermeni pārskrēja patīkamas tirpiņas.”
  Pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas martā Mežupes skolā viesojās Latvijas leļļu teātra klubs ar leļļu teātra izrādi “Pūces piens”,   kuru apmeklēja bērni no 1. – 6. 














*******

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros š.g. 25. septembrī Mežupes pamatskolas skolēni devās mācību ekskursijā iepazīt Rucavas novada kultūras mantojumu. Etnogrāfiskajā mājā "Zvanītāji" skolēni  iepazinās  ar 19. gadsimtā celtu koka ēku, kurā varēja  aplūkot dažādus sadzīves priekšmetus –  saimes galdu, gultas, skapi, šūpuli, kā arī praktiski darbojās ar dažādiem rucavnieku mājsaimniecības rīkiem – stellēm, vērpjamo ratiņu, ēvelēm, maizes lizēm, sviesta kuļamo un citiem priekšmetiem.

"Zvanītāju" mājās skolēniem bija iespēja piedalīties Folkloras meistarklasē – darbnīcā. Darbnīcā skolēni iesaistījās dzijas vērpšanā, aušanā, tika mācītas senās rotaļas un tautasdziesmas, notika praktiska iepazīšanās ar Rucavas novada autentiskajiem tautastērpiem. Darbnīcas vadītāja mācīja siet nāmatu, palīdzēja skolēniem ietērpties Rucavas goda tērpā un iepazīstināja ar Rucavas tērpa darināšanu un tautas tērpa  nēsāšanas kultūru.

Nodarbības noslēgumā skolēni gatavoja seno Rucavai raksturīgo ēdienu – balto sviestu.

Nodarbībās piedalījas skolēni no 1.-9. klasei.


*******************************
*********************************************************************************************************

“2019. gada 2. semestrī projektā “Latvijas skolas soma” bijām uz trīs pasākumiem. Pirmo skatījāmies Liepājas teātra izrādi “Polianna”. Man ļoti patika- interesanta un pamācoša izrāde. Tad bijām Lielajā Dzintarā uz koncertu “Vilkam tāda dvēselīt”. Koncertā uzstājās daudz bērni, koncerts bija ļoti skaļš un ļoti garš, man nepatika. Bet aprīlī bijām uz Aizputes novadpētniecības muzeju. Apskatījām muzeju. Cepām ūdenskliņģerus, gatavojām sviestu, un beigās arī visu gardi notiesājām. Šis pasākums man ļoti patika.
Aptaujāju dažus skolas biedrus par šiem pasākumiem. Citi bija tikai uz vienu pasākumu, citi uz diviem, vēl citi- uz visiem trijiem.
Lūk, atbildes:
Līga- patika teātris un kliņģeru cepšana. Patika apskatīties Aizputes muzeju- skaisti rokdarbi! Labprāt brauktu vēlreiz.
Diāna- Aizputes muzejā patika apskatīties senās lietas. No rokdarbiem man patika visvairāk kleita no konfekšu papīriņiem. Iemācījāmies pagatavot ūdenskliņģerus.
Rainers- man labāk patika “Polianna”, nevis koncerts.
Santa- Ļoti patika teātra izrāde. Aizputē patika, ka varēja iemācīties taisīt sviestu. Muzejā patika rokdarbu izstāde.
Madara- man Aizputes muzejā patika viss- gan darboties, gan uzzināt ko jaunu par vecajiem laikiem. Man bija interesanti. Patika arī izrāde “Polianna”
Arturs- patika cept ūdenskliņģerus un taisīt sviestu. Sviests bija ļoti garšīgs!

Gaidīsim nākošo pasākumu, ko dāvinās “Latvijas skolas soma”.                                                                                                                         7. klases skolniece Ingrida Bertule













***********************************************************************************************

Latvija savā simtajā dzimšanas dienā visiem Latvijas skolēniem dāvina projektu “Latvijas skolas soma”. Tā ir iespēja izzināt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt Latvijas ļaudis un dažādos laika posmos Latvijā radītās labās lietas.

“Latvijas skolas somas” piešķirtais finansējums, vidēji 7 EUR vienam skolēnam semestrī, tiek izmantots kultūras un mākslas norišu, novadpētniecības un dabas objektu apmeklējumiem, sedzot ieejas biļešu, pasākumu dalības maksu, arī izglītības iestādēs notiekošo viesizrāžu, radošo projektu, izrāžu, darbnīcu u.c. norišu izmaksas.  Pasākumi ir pielīdzināti mācību stundai, tajos ir jāpiedalās visiem skolēniem un katram skolēnam vismaz vienā aktivitātē.

Mūsu skolas divām skolniecēm “Latvijas skolas soma” sākās ar skaistu piedzīvojumu 6. septembrī Rīgā. Kopā ar citiem Priekules novada skolēniem meitenes apmeklēja atklāšanas pasākumu arēnā “Rīga”. Skolēni varēja piedalīties dažādās radošās darbnīcās, iepazīt jaunas tehnoloģijas un dažādus maģiskus trikus. Aizraujošs un skaists bija sarūpētais koncerts, kur klasiskās vērtības mijās ar modernām mākslas izpausmēm. Skolēni koncertu uzņēma ar skaļām ovācijām.

“Latvijas skolas somas” ietvaros Purmsātu speciālās internātpamatskolas skolēni ir apmeklējuši vairākus kultūras pasākumus. Daļa skolnieku Liepājas teātrī noskatījās jauku un aizraujošu izrādi “Dželsomīno melu zemē”. Skolā viesojās Liepājas leļļu teātris ar sirsnīgu un dziesmotu izrādi jaunāko klašu skolēniem “Lāčradzis”. Savukārt daļa vecāko klašu skolēni Liepājas kinoteātrī “Balle” noskatījās jauno latviešu spēlfilmu “HOMO NOVUS”. Tajā skolēni varēja gūt ieskatu 20. gadsimta pirmskara Latvijas gaisotnē, kas noteikti palīdz izprast tā laika cilvēku attiecību līkločus un Latvijas vēsturi kopumā.